یه ساختار جالبی که توی غشاهای زیستی و از ارتباط بین لیپیدها با هم شکل می گیره، ساختار کلک های لیپیدیه(Lipid Raft). اینا یه تجمعاتی از قند و لیپید و پروتئین هستن؛ این طوری که گلیکواسفنگو لیپیدها با یه سری پروتئین های رسپتوری یا همون گیرنده ای غشاء یه تجمعی با ابعاد تقریبی بین 10 تا 200 نانومتر رو تشکیل میدن که بهشون میکرودمین غشایی هم می گن! البته ارتباط بین قند و لیپید و پروتئین رو جاهای دیگه ای از غشاء هم میشه دید اما فرق این ساختار با اونا اینه که توی این تجمعات اولا لیپیدش از نوع اسفنگوزینیه(؟!) و ثانیا بعضی مقالات می گن میزان کلسترول این ساختارها، دو برابر بقیه ی قسمت های غشاست!

علّت این که اسمش رو گذاشتن کلک اینه که اگه غشای سیال رو مثل یه رود در نظر بگیریم این تجمعات هم می تونن در اثر سیالیت غشاء، مثل یه کلک یا قایق روی اون سر بخورن و حرکت کنن! البته باید بدونین این تجمعات کارهای زیادی هم می تونن! مثلن توی نقل و انتقال پیام ها از غشاء، سیالیت عمومیش و در اکثر فعالیت های زیستی غشاء، نقش اساسی دارن!

حالا که با ترکیب های مختلف غشاء آشنا شدین چند مورد از ویژگی های غشاءهای زیستی رو براتون در ادامه ی مطالب وبلاگ میگم که توش هم جمع بندی بعضی گفته های قبلی هست، هم مطالب تکمیلی و مهمی که باید بدونین! یه جورایی بحث بیوفیزیکی مبحث سلولی همین چیزایی که بعدا می گم!


برچسب‌ها: کلک , کلک های لیپیدی , Lipid Raft , کلک های غشاء

تاريخ : جمعه ۷ مهر۱۳۹۱ | 15:55 PM | نویسنده : سیّد حسین هاشمی نژاد |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.